Dzieci In Vitro

Dzieci In Vitro

Jednym z obszarów inżynierii genetycznej, który budzi najwięcej emocji jest in vitro. Badanie genotypu pozwala np. na określenie, które zarodki będą pozbawione wad genetycznych. In vitro pomaga w skutecznym leczeniu niepłodności i jest dla wielu rodziców jedyną szansą na posiadanie potomstwa.

Wokół in vitro narosło jednak wiele mitów, a konserwatywni przeciwnicy tej metody leczenia starają się przedstawić ją w złym świetle. Tymczasem metoda ta broni się zarówno od strony etycznej, jak i pod kątem efektywności leczenia. Przykładem nieuzasadnionej krytyki może być twierdzenia, że dzieci urodzone dzięki in vitro posiadają mniejszą odporność na choroby. Osoby argumentujące w ten sposób zapominają jednak dodać, że wszystkie dzieci rodziców posiadających problemy z płodnością są mniej odporne na choroby – niezależnie od tego jaką metodą leczono bezpłodność.

 

 

czytaj dalej

Inżynieria dla społeczeństwa

Inżynieria dla społeczeństwa

Inżynieria genetyczna jest często krytykowana przez przeciwników GMO, którzy boją się, że niebawem super-czerwone pomidory okażą się trujące, a odporna na bakterie kukurydza z genem skorpiona (to akurat fakt) całkowicie zdominuje tradycyjne uprawy. Inżynieria genetyczna to jednak o wiele więcej niż ingerowanie w genotyp organizmów żywych, klonowanie czy próby

czytaj dalej