Polskie banknoty po denominacji

W 1995 roku na rynek polski wypuszczone zostały nowe banknoty. Wszystko stało się po przeprowadzeniu w kraju denominacji, która zaś była wynikiem hiperinflacji, która miała miejsce w Polsce. Banknoty, które puszczone zostały w obieg po denominacji funkcjonują do dnia dzisiejszego. Wygląd dzisiejszych banknotów zaprojektował Andrzej Heidrich. Jeśli chodzi o nominały 10, 20 oraz 50 złotych to wprowadzono je do życia w 1995 roku. Nominały 100 i 200 złotych wprowadzono w życie w 1995 roku. Jako pierwsza na rynku pojawiła się seria AA.

Na początku drukowano te banknoty w londyńskiej wytwórni. Od 1997 roku wszystkie nominały produkuje się w Warszawie. W 2013 roku zaprezentowano nowe banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych. Jeśli chodzi o szatę graficzną to nie zmieniła się ona. Jednak ulepszono zabezpieczenia, tak aby niemożliwe było ich podrobienie. Odkryte zostało pole znaku wodnego. Wprowadzona została także farba opalizująca.

Oprócz tego wprowadzono zabezpieczenie recto-verso. Oprócz tego jest na nich także farba zmienna optycznie. Tylko na stu złotych znajduje się zabezpieczenie w postaci złotej folii metalicznej. Tylko na 200 złotych znajduje się natomiast zabezpieczenie w postaci hologramu. Na nominałach znajdują się twarze znanych Polaków. Na banknotach można dostrzec na przykład Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Marię Skłodowską-Curie. Banknoty w Polsce projektowali natomiast Andrzej Heidrich, Maciej Kopecki, Grzegorz Pfeifer, Katarzyna Jarnuszkiewicz, Agnieszka Próchniak.

www.pik.legnica.pl Badanie NPS Dynamiczna współpraca z Chinami to powód do sprawdzenia firm

.